Dlaczego dezodorant jest taki drogi? (10 powodów) (2023)

Dlaczego dezodorant jest taki drogi? (10 powodów) (1)

Pierwotnie stworzone jako sposób na zamaskowanie nieprzyjemnego zapachu ciała, wiele dezodorantów ewoluowało, obejmując antyperspirant, aby zminimalizować pocenie się pod pachami.

Dezodorantysą również zazwyczaj podzielone na kategorie dla mężczyzn i kobiet i mają inne funkcje, takie jak 24-godzinna ochrona, równoważenie poziomu pH i inne.

Ceny dezodorantów znacznie się wahają, a ceny wciąż rosną, co prowadzi do pytań ze strony konsumentów.

Podobnie jak w przypadku wielu innych produktów higienicznych, cena niekoniecznie odzwierciedla ilość produktu, który otrzymujesz, ani jego jakość.

Ponieważ branża dezodorantów ewoluuje wraz z wymaganiami konsumentów, firmy muszą nadążać za zmieniającymi się czasami, dostosowując się do innowacji i pozostając konkurencyjnymi wobec rosnącej liczby konkurentów.

1. Globalna inflacja

Dlaczego dezodorant jest taki drogi? (10 powodów) (2)

Inflacjawpływa na prawie każdy produkt i usługę na całym świecie.

W miarę upływu czasu ceny rosną, aby sprostać rosnącemu popytowi i późniejszej podaży na całym świecie.

Produkt, który dziesięć lat temu kosztował 0,5 dolara, dziś może kosztować 5,00 dolara.

Podobnie jak w przypadku wszystkich towarów i usług, firmy zajmujące się dezodorantami również muszą podnosić ceny, aby nadążyć za zmieniającymi się czasami.

Koszty surowców, materiałów i opakowań rosną i zmieniają się wraz z upływem lat, zmuszając wiele dużych firm produkujących dezodoranty, takich jak Unilever (który jest właścicielem Dove) i Proctor and Gamble (który jest właścicielem Secret), do pobierania wyższych opłat za swoje produkty.

Ponieważ produkty te są wytwarzane i dystrybuowane na całym świecie, podlegają globalnym wskaźnikom podaży i popytu.

Wraz ze wzrostem kosztów wysyłki rośnie również cena wielu produktów, w tym produktów higienicznych.

Ceny również często odzwierciedlają stan świata, więc mają tendencję do wahań w zależności od bieżących wydarzeń na świecie.

Globalne konflikty, takie jak wojna i niedawna pandemia, mają ogromny wpływ na ceny towarów i usług, nawet w krajach pozornie nie dotkniętych bezpośrednio.

Kiedy surowce są pozyskiwane z różnych miejsc i są potrzebne do wytworzenia produktu, zamieszanie w obszarze produkcyjnym dotyka wszystkich.

Ponieważ firmy spedycyjne pozostają w tyle w usługach transportowych, towary te stają się bardziej cenione, co podnosi koszty wielu produktów.

2. Koszt marketingu

Dlaczego dezodorant jest taki drogi? (10 powodów) (3)

Wielu konsumentów nie bierze pod uwagę kosztów marketingu, jeśli chodzi o wzrost cen ich ulubionych produktów.

Branża reklamowa i świat marketingu bardzo się zmieniły od czasu pojawienia się reklam internetowych i cyfrowych.

Ta zmiana spowodowała wzrost cen wielu produktów, aby pokryć dodatkowe wydatki na marketing cyfrowy.

(Video) Porównuję dezodorant a antyperspirant w upalny dzień! Smród spod pach? Vlog z Wrocławia True Beauty

Wiele marek dezodorantów próbuje dotrzeć do młodszych odbiorców i robi to, docierając do wpływowych mediów społecznościowych lub płacąc najwyższe kwoty za reklamy w popularnych serwisach społecznościowych, takich jak Instagram czy YouTube.

Osoby mające wpływ na media społecznościowe często pobierają ogromne kwoty za swoje usługi reklamowe.

Bez wiedzy konsumentów opłaty te są odzwierciedlone w koszcie produktu.

Nawet wiele list „pierwszej dziesiątki” lub „best of” produktów jest w rzeczywistości opłacanych przez firmy, których produkty są promowane.

Reklamy telewizyjne nadal kosztują niezły grosz, średnio 104 700 USD za 30-sekundową reklamę krajową, a cena zmienia się w zależności od przedziału czasowego, sieci i popularności programu, w którym wyświetlana jest reklama.

Popularne przedziały czasowe, takie jak Superbowl, są sprzedawane za ponad milion dolarów.

Ponieważ większości firm nie stać na marketing telewizyjny, zamiast tego decydują się na marketing telewizyjnyMarketing mediów społecznościowych.

Ten rodzaj marketingu zazwyczaj pozwala użytkownikom licytować miejsce reklamowe w serwisach społecznościowych.

Rodzaje stawek to koszt kliknięcia (CPC), w przypadku których firmy płacą za każde kliknięcie reklamy; koszt tysiąca wyświetleń (CPM), gdzie płacą za każde 1000 osób, które zobaczą ich reklamę; cost-per-like (CPL), gdzie płacą za każde „polubienie” pod swoim postem; i koszt działania (CPA), w ramach którego płacą za każdym razem, gdy ktoś dokona zakupu.

3. Biodegradowalne opakowanie kosztuje więcej niż plastik

Dlaczego dezodorant jest taki drogi? (10 powodów) (4)

Ponieważ firmy zajmujące się dezodorantami zaczynają bardziej skłaniać się ku opakowaniom przyjaznym dla środowiska, tak jak zaczęły to robić inne firmy zajmujące się produktami higienicznymi, koszt ich opakowań faktycznie wzrósł.

Używanie opakowań biodegradowalnych kosztuje producentów więcej niż opakowania z tworzyw sztucznych.

WedługSzybka firma„W szczególności branża dezodorantów produkuje rocznie ponad 15 milionów funtów plastikowych odpadów, więc marki ponownie zastanawiają się nad sposobem pakowania swoich produktów”.

Gdy firmy produkujące dezodoranty próbują uciec od masowej ilości produkowanych przez siebie odpadów z tworzyw sztucznych, zwróciły się w stronę alternatyw, takich jak tektura i aluminium.

Opakowania tego typu wytwarzają mniej odpadów, ponieważ część z nich nadaje się do ponownego wykorzystania, dzięki czemu konsumenci mogą jednorazowo kupić opakowanie, a następnie uzupełnić je bez konieczności wyrzucania oryginalnego opakowania.

Produkcja tworzyw sztucznych jest bardzo tania, więc przejście firm na nowe opakowania wymaga więcej pracy, aby znaleźć zrównoważone źródła, a także edukować producentów, jak prawidłowo używać tego nowego typu opakowań.

Marki naturalnych dezodorantów koncentrują się na marketingu skierowanym do młodych klientów, ponieważ bardziej świadomi ekologicznie młodzi ludzie odmawiają kupowania jednorazowych tworzyw sztucznych i są skłonni zapłacić więcej za opakowania przyjazne dla środowiska lub opakowania wielokrotnego użytku.

4. Dezodorant zawsze będzie potrzebny

Dlaczego dezodorant jest taki drogi? (10 powodów) (5)

Formy dezodorantów istnieją od setek lat i zawsze będą potrzebne i pożądane.

Chociaż nie jest to niezbędny element higieny, pomaga ludziom czuć się komfortowo, czysto i dobrze się prezentować.

Firmy produkujące dezodoranty wiedzą, że ich produkty zawsze będą poszukiwane i dlatego nie przejmują się zbytnio ich ceną.

Masowo produkowane firmy produkujące dezodoranty konkurują obecnie z bardziej lokalnymi, rzemieślniczymi firmami produkującymi dezodoranty, ponieważ naturalne składniki i przyjazne dla środowiska opakowania zyskały dużą popularność w ostatniej dekadzie.

(Video) 10 Signs You’re Not Drinking Enough Water

Wielu młodych konsumentów przechodzi na naturalne dezodoranty, ponieważ wciąż pojawiają się badania dotyczące niebezpieczeństwa aluminium i innych toksycznych metali w kosmetykach i produktach higienicznych.

Nowy popyt na naturalne dezodoranty spowodował, że tradycyjne firmy produkujące dezodoranty dostosowały swoje produkty i nieumyślnie spowodowały wzrost ich cen.

Nowe i ulepszone produkty muszą przejść kosztowny okres przejściowy, podczas którego należy pozyskać nowe składniki i nauczyć się nowych procesów produkcyjnych.

5. Rosnące koszty składników

Dlaczego dezodorant jest taki drogi? (10 powodów) (6)

Podobnie jak rosnące koszty ekologicznych materiałów opakowaniowych, koszt stosowania bardziej naturalnych składników również podnosi całkowity koszt dezodorantu.

Konserwanty i inne syntetyczne składniki kosztują bardzo niewiele w celu wytworzenia w laboratoriach i zastosowania w produkcie końcowym.

Jednak wraz ze wzrostem zapotrzebowania na naturalne dezodoranty firmy muszą teraz pozyskiwać składniki z nowych miejsc.

Niektóre z tych miejsc są rozproszone po całym świecie, co prowadzi do wzrostu kosztów wysyłki i robocizny.

Niektóre firmy zajmujące się dezodorantami naturalnymi próbują zaopatrywać się w lokalnych miejscach, aby obniżyć koszty, ale niektóre nie odnoszą takiego sukcesu, jak by chciały.

To sprawia, że ​​​​konsument jest odpowiedzialny za pokrycie różnicy w kosztach, ponieważ niezależne firmy produkujące dezodoranty nadal muszą osiągać zyski.

Koszt naturalnych składników może być bardzo drogi, w zależności od składnika.

Rzeczy takie jak olejki eteryczne zamiast syntetycznych, fabrycznych zapachów kosztują dużo w porównaniu i są znacznie trudniejsze do zdobycia.

Kiedy płacisz za naturalny dezodorant, płacisz wysokie koszty rolnictwa ekologicznego i testów wolnych od okrucieństwa.

Jednak te rzeczy mają znaczenie dla wielu konsumentów, którzy są skłonni zapłacić więcej za bezpieczne, wysokiej jakości dezodoranty.

Firmy wytwarzające sztucznie wytwarzane dezodoranty nie są w stanie sprzedawać szkodliwych dezodorantów tak, jak kiedyś.

6. Ewoluująca kultura higieny

Dlaczego dezodorant jest taki drogi? (10 powodów) (7)

Ludzie dbają o to, jak się prezentują, i zazwyczaj ci, którzy są czyści i dobrze pachną, są szanowani i bardziej cenieni w społeczeństwie.

Firmy produkujące dezodoranty wiedzą o tym i w pełni wykorzystują ludzką niepewność.

W świecie kapitalizmu, w którym ludzie dbają o swój wygląd bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, dezodorant jest jedną z pierwszych rzeczy, po które sięgają.

Przyjemny zapach i brak potu sprawiają, że wyglądasz na spokojną i wyluzowaną osobę, na którą nie mają wpływu stresy świata zewnętrznego.

Firmy produkujące dezodoranty współtworzą kulturę pozorów i potrafią odpowiednio ustalać ceny, żywiąc się niektórymi naszymi sztucznymi wartościami.

W ten sam sposób wiedzą, że ludzie zawsze będą potrzebować dezodorantu lub będą go potrzebować.

(Video) Nadmierna potliwość

Doskonale zdają sobie również sprawę z tego, że ich produkty sprawiają, że ludzie czują się dobrze ze sobą.

W rzeczywistości wiele firm zajmujących się dezodorantami produkuje również inne produkty higieniczne, takie jak szampony, odżywki, balsamy i mydła, próbując sprzedać styl życia.

Na przykład Unilever, który produkuje Dove, posiada również spray do ciała Axe.

Sprzedają nie tylko dezodorant, ale cały sposób na zaprezentowanie się.

Dla przeciętnego Amerykanina ładnie pachnąca i niepocąca się osoba jest uważana za zdrową i odnoszącą sukcesy.

Ktoś, kto wygląda schludnie, sprawia wrażenie, że ma to razem i jest dobrze funkcjonującym, użytecznym uczestnikiem życia społecznego.

Zapachy pomagają również nadać ludziom tożsamość, a wraz z rosnącą liczbą dostępnych zapachów dezodorantów konsumenci mogą spersonalizować swój zapach.

7. Rosnąca wiedza o dezodorantach

Dlaczego dezodorant jest taki drogi? (10 powodów) (8)

Wiedza może wydawać się dobrą rzeczą – i tak jest – ale w miarę jak konsumenci kształcą się i dowiadują więcej o produktach takich jak dezodoranty, tym bardziej popycha to konkurentów do wojen cenowych o ich produkty.

Dezodorant istnieje już od dawna, ale dopiero niedawno stało się powszechnie wiadomo, że aluminium i inne metale są szkodliwe i powiązane z chorobą Alzheimera u ludzi.

Ponieważ pojawia się coraz więcej badań i ujawniane są fakty, konsumenci dwa razy zastanawiają się nad kupowanymi produktami.

Rosnąca świadomość konsumpcjonizmuskłoniło wiele firm, w tym firmy zajmujące się dezodorantami, do poprawy ich gry i utrzymania konkurencyjności w stosunku do innych firm dezodorantowych, które zmieniają rzeczy, aby zadowolić swoich klientów.

Wraz z ewolucją standardów dezodorantu i wzrostem oczekiwań wzrosła również jakość produktu, zmuszając wiele firm produkujących dezodoranty do płacenia najwyższych dolarów za surowce, opakowanie i marketing.

To z kolei podnosi koszt samego produktu.

Ponadto wiele innych firm produkujących dezodoranty — dużych i małych — wprowadziło się na rynek, poszerzając pulę możliwości wyboru dla konsumentów.

Aby firmy produkujące dezodoranty utrzymały się na powierzchni, muszą jeszcze bardziej się wyróżnić.

Wraz z dodatkowym wysiłkiem i kosztami ponoszonymi przez firmę, konsument otrzymuje wyższe ceny.

8. Odzyskiwanie COVID

Dlaczego dezodorant jest taki drogi? (10 powodów) (9)

Dezodoranty i inne firmy produkujące produkty higieniczne wciąż próbują odrobić straty poniesione przez COVID.

Ponieważ więcej osób zostało w domu i nie udzielało się towarzysko, nie używali tak dużo dezodorantu.

Doprowadziło to do nadwyżki dezodorantu wypełniającego półki drogerii, sklepów spożywczych i innych sklepów detalicznych.

Aby pozbyć się zapasów, wiele firm produkujących dezodoranty obcięło swoje dochody.

(Video) 18 sekretów, które zna każdy doświadczony podróżnik

Ponieważ ludzie częściej wychodzą z domu, a niektórzy wracają do pracy, firmy produkujące dezodoranty musiały podnieść ceny, aby nadrobić poważne straty związane z pandemią.

Ponadto duża część ich klientów nadal pracuje z domu.

Dlatego nie odnotowują takiej samej liczby sprzedaży, jak przed COVID, co zmusza ich do podniesienia kosztów produktów, aby utrzymać się na rynku.

WedługPrzyszłość badań rynku„Produkcja nowych partii antyperspirantów i dezodorantów staje się wyzwaniem dla globalnych graczy.

Zamknięcie zakładów produkcyjnych z powodu ograniczeń związanych z lockdownem, ograniczona dostępność siły roboczej, zakłócenia w dostawach surowców i problemy logistyczne to tylko niektóre z innych głównych problemów, które spowalniają rozwój światowego rynku antyperspirantów i dezodorantów”.

Wszystkie te zakłócenia prowadzą do wyższych kosztów detalicznych.

9. Inwestycja firmy w nowe innowacje

Dlaczego dezodorant jest taki drogi? (10 powodów) (10)

Ponieważ świadomość konsumentów zmieniła się dramatycznie w odniesieniu do produktów higienicznych, takich jak dezodoranty, firmy produkujące dezodoranty muszą teraz inwestować więcej pieniędzy w te produktyprzyszłość swoich produktów.

Ponieważ konkurencja jest tak duża, każda firma ma misję uczenia się i wdrażania najnowszych i największych innowacji w dezodorantach.

Firmy zajmujące się dezodorantami muszą teraz wydawać znacznie więcej, aby sprostać wymaganiom swoich konsumentów, zapewniając wegańskie, wolne od okrucieństwa, bezalkoholowe, bez aluminium, przyjazne dla skóry i inne korzyści zdrowotne.

Świadomy rozwój produktu kosztuje firmy dużo pieniędzy na badania, technologię i studia, ale jest to niezbędne, aby zapewnić im utrzymanie pozycji na tle rozwijającej się gospodarki.

Wszystkie te aspekty wymagają od firmy znacznych inwestycji z góry, które muszą zostać zrekompensowane w dalszej części, obciążając konsumenta wyższymi niż w przeszłości.

Konsumenci płacą więcej za inteligentne praktyki firm, a im więcej konsumentów „głosuje swoimi dolarami”, tym bardziej firmy dezodoryzujące są zachęcane do dalszego inwestowania w innowacje.

10. Markowe dezodoranty podbijają rynek

Dlaczego dezodorant jest taki drogi? (10 powodów) (11)

Podobnie jak w przypadku perfum i wód kolońskich, obecnie dostępne są także markowe dezodoranty, które kosztują od 25 do 50 USD za pojedyncze opakowanie.

To nie znaczy, że tedesignerski dezodorantfirmy nie mają produktów wysokiej jakości, ale zasadniczo płacisz za nazwę.

Markowe marki sprzedają swoje dezodoranty jako „przedłużenie [ich] linii zapachowych”.

Podobnie jak firmy higieniczne, które sprzedają wiele produktów w ramach stylu życia, designerskie dezodoranty sprzedają swoją markę konsumentom, którzy cenią pozornie bogaty, luksusowy styl życia.

Te luksusowe marki to Hermes, Dior, Estee Lauder, Tom Ford i wiele innych.

Niektórzy konsumenci są zainteresowani tymi dezodorantami, jeśli już noszą określony zapach projektanta i chcą dopasować go do swojego dezodorantu.

Tak więc, jeśli używasz już wody kolońskiej Neroli Portofino Toma Forda, możesz również kupić bezpłatny dezodorant.

Trzymanie się spójnych zapachów jest przyjemniejsze niż mieszanie zapachów lub posiadanie tańszego zapachu dezodorantu, który wchodzi w interakcję z drogim zapachem wody kolońskiej lub przytłacza go.

(Video) 10 objawów niedoboru witaminy B12, które MUSISZ znać

DALEJ:Ile pierścieni ma Ben Roethlisberger? (zaktualizowano w 2023 r.)

FAQs

Co jest szkodliwe w dezodorantach? ›

Naukowcy ze Szwajcarii udowodnili związek dezodorantów i antyperspirantów zawierających sole glinu, czyli aluminium, ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka piersi.

Co jest w środku dezodorantu? ›

Składnikami aktywnymi antyperspirantów są zawsze związki glinu lub kompleksy glinowo-cyrkonowe (np. Aluminium Chlorhydrate, Aluminium Zirconium Tetrachlorohydrex Gly). Antyperspirant działa na przyczynę powstawania potu, bo ogranicza jego wydzielanie.

Co jest lepsze dezodorant czy antyperspirant? ›

Krótko mówiąc, dezodorant niweluje skutki wydzielania potu, maskując nieprzyjemny zapach, zaś antyperspirant działa u podłoża.

Czy dezodorant w sprayu jest rakotwórczy? ›

Fakt. Antyperspiranty to kosmetyki bezpieczne, przebadane na wskroś. Żeby hamować wydzielanie potu przez gruczoły ekrynowe, antyperspirant musi zawierać związki glinu (aluminium), który tworzy na powierzchni skóry żelową warstwę blokującą czasowo wydzielanie potu pod pachami.

Jaki dezodorant jest najzdrowszy? ›

perfumy i nie chcemy, aby zapachy się mieszały – możemy wybrać produkty bezzapachowe. Ważnym elementem, którym warto kierować się przy wyborze, jest też bezpieczeństwo dla skóry i całego organizmu. Powinniśmy po prostu wybierać dezodoranty bez soli aluminium czy sody.

Jaki naturalny dezodorant? ›

TOP 6 naturalnych dezodorantów
  • Cztery Szpaki Naturalny dezodorant w kremie Cytrusowo-ziołowy. ...
  • Cztery Szpaki Naturalny dezodorant w kremie Bezzapachowy BEZ DODATKU SODY. ...
  • Nowa Kosmetyka Naturalny dezodorant w kremie ZIELONA RÓŻA 30ml. ...
  • Senkara Dezodorant Bergamota. ...
  • Auna Naturalny dezodorant w kremie 60ml.
Mar 17, 2023

Czy 12 latek może używać dezodorantu? ›

Stosowanie kosmetyku typu dezodorant czy antyperspirant dla 10 latka lub młodszego dziecka nie jest konieczne. Jeśli zauważymy, że dziecko w wieku kilku lat potrzebuje preparatu maskującego zapach lepiej postawić na naturalny produkt.

Czy powinno się uzywac dezodorantu na noc? ›

Warto też wiedzieć, jaka jest najlepsza pora dnia na aplikację dezodorantu lub antyperspirantu. Zdaniem ekspertów jest to moment, kiedy kładziemy się spać, ponieważ wtedy tempo pocenia się jest najniższe i najłatwiej wówczas zapobiegać bardziej obfitemu poceniu się.

Czy dezodorant jest szkodliwy? ›

Jego stosowanie nie zaburza termoregulacji ciała, żadne badanie nie potwierdziły też jego szkodliwego wpływu na zdrowie człowieka. Antyperspiranty mogą mieć formę kulki, sztyftu bądź spreju. Dostępne są też ich różne rodzaje, np. przeciwko śladom na ubraniach czy do skóry wrażliwej i po depilacji.

Co wypycha dezodorant? ›

Część metalową wyrzuca się do kosza na śmieci zmieszane, a plastikową do żółtego kosza na metale i tworzywa sztuczne. Dezodorant w kulce i w sztyfcie – wiele osób zamiast tradycyjnych dezodorantów wybiera ich odpowiedni w kulkach lub w sztyfcie.

Kiedy najlepiej używać dezodorantu? ›

Antyperspirant lepiej aplikować przed snem niż rano – w nocy aktywność gruczołów potowych jest niska, więc preparat zdąży się wchłonąć, dając lepsze efekty stosowania.

Czy dezodorant działa tak samo jak gaz pieprzowy? ›

Rozpylona kapsaicyna ma postać piany, która osadza się na różnych powierzchniach. Użycie gazu pieprzowego przypomina działanie dezodorantu.

Dlaczego antyperspiranty są szkodliwe? ›

Badanie wskazuje, że częste stosowanie antyperspirantów może prowadzić do gromadzenia się aluminium w tkance piersi, oraz że może prowadzić u kobiet, które je stosują kilka razy dziennie, zaczynając w wieku poniżej 30 lat, do zwiększonego ryzyka zachorowania na raka piersi.

Czy dezodoranty z aluminium są szkodliwe? ›

Badania wykazują, iż aluminium zawarte w produktach o działaniu antyperspiracyjnym może uszkadzać DNA, powodować raka piersi, a szczególnie w okolicach pach. Eksperci dostrzegają także związek stosowania antyperspirantów w sprayu z większą podatnością na chorobę Alzheimera.

Czy można używać antyperspirantu codziennie? ›

Dla optymalnego rezultatu takie preparaty stosuje się codziennie. Po antyperspiranty zawierające te związki sięgnijmy więc, gdy nasz problem z nadmiernym poceniem jest umiarkowany. Antyperspiranty różnią się także formą kosmetyku oraz miejscem, do którego są przeznaczone.

Czy alkohol w dezodorancie jest szkodliwe? ›

Alkohol. Sam w sobie alkohol zawarty w kosmetykach nie musi być szkodliwy. Jednak może on wysuszać skórę i powodować jej podrażnienia. Ma to szczególne znaczenie dla skóry pod pachami, zwłaszcza po depilacji.

Czy dezodorant w sprayu jest zdrowy? ›

Dla zdrowia nie ma znaczenia czy używasz dezodorantu czy antyperspirantu. Oba kosmetyki zawierają bardzo podobne substancje - ich celem jest zahamowanie wydzielania potu i zamaskowanie nieprzyjemnego zapachu. Ich stosowanie nie ma wpływu na termoregulację oraz pozbywanie się toksyn z organizmu.

Videos

1. ANTYPERSPIRANTY SĄ TOKSYCZNE? Najnowsze badania naukowe
(PielęgNatka)
2. Antyperspiranty-pocić się czy nie ... ???
(DrSura_SkinPro)
3. RAFAŁ PACZEŚ - "Puder Do Cery Zimnej" (2018) (całe nagranie)
(Rafał Pacześ)
4. 5 powodów dla których komary kłują częściej.
(Wyłącznie Naukowy Bełkot)
5. 10 Signs Your Body Is Crying Out For Help
(Dr. Sten Ekberg)
6. 10 błędów popełnianych podczas okresowego postu, które zatrzymują utratę wagi
(Dr. Sten Ekberg)
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Trent Wehner

Last Updated: 19/08/2023

Views: 5417

Rating: 4.6 / 5 (56 voted)

Reviews: 95% of readers found this page helpful

Author information

Name: Trent Wehner

Birthday: 1993-03-14

Address: 872 Kevin Squares, New Codyville, AK 01785-0416

Phone: +18698800304764

Job: Senior Farming Developer

Hobby: Paintball, Calligraphy, Hunting, Flying disc, Lapidary, Rafting, Inline skating

Introduction: My name is Trent Wehner, I am a talented, brainy, zealous, light, funny, gleaming, attractive person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.